Ahogy a közmondás tartja: „alkalom szüli a tolvajt”, amely sok esetben a társasházi lakásokba történő betörések kiindulópontját jelenti.
Első javaslatunk a biztonság érdekében nem kerül pénzbe, csak egy kis odafigyelésbe: a legfontosabb, hogy soha ne hagyjuk felügyelet nélkül, nyitott állapotban társasházunk kertkapuit, lépcsőházajtajait! Hívjuk fel a takarítás elvégzésével megbízott személyek, cégképviselők figyelmét, hogy a lépcsőház felmosását követő (a száradást meggyorsító) szellőztetést is felügyelettel hajtsák végre, idegeneket ne engedjenek be a lépcsőházba. Egy nyitott kertkapu, lépcsőházajtó az elkövetők lebukásmentes bejutását segíti elő.
Azonban kisebb anyagi ráfordítással, egy kapu-behúzó mechanika felszerelésével elkerülhetjük a véletlenül nyitva hagyott kertkapuk, lépcsőházajtók által kínálkozó alkalmakat is.
A statisztikák szerint a társasházi lakásokba történő betöréses lopások során az elkövetők az alábbi szempontokat veszik figyelembe:
- elektronikai védelem;
- mechanikus védelem;
- valamint az elkövetés első mozzanataként azt mérlegelik, hogy melyik társasházba lehet a legkönnyebben a legkevesebb idő ráfordításával bejutni.
A kertkapu, illetve lépcsőházajtók kialakításánál minimális anyagi ráfordítással megakadályozhatjuk (egy vaslemez felszerelésével), hogy annak nyitónyelvéhez illetéktelenek egy meghajlított bankkártyával vagy akár egy erősebb pet palackból kivágott darabbal hozzáférjenek, és a zárnyelv visszatolásával könnyedén, feltünésmentesen bejuthassanak ingatlanunk kertjébe, lépcsőházába.
Ha az elkövető mégis bejut a kertbe, akkor a következő szempontok szerint válogathat. A földszinti lakások az udvar felőli nyílászárókon keresztül nyújthatnak betörési pontot. Csak nagyon ritka esetben próbálkoznak olyan ingatlannal, ahol elektronikus riasztó vagy kamerarendszer van felszerelve. Az ezzel kapcsolatos jótanácsainkat megtalálják az Előzze meg 2. számánál: http://www.zknp.hu/jo-tanacsok-otthonunk-biztonsagaert/
Ha az elkövető bejutott a lépcsőházba és a házban nincsen lift, akkor általában a legfelső szinteket vizsgálja meg legelőször. A legfelső szinteken kevés a mozgás, átmenőforgalom, így szemmel tarthatja a lépcsőház forgalmát is. Ha azt észleli, hogy a lépcsőházba belépő lakos a legfelső szintre tart, akkor fejét leszegve gyorsan távozik a lépcsőn keresztül.
Lakásaink bejárati ajtajaként ne válasszunk nagyon olcsó, gyenge anyagból készült konstrukciót, vagy szimpla műanyag betétes, illetve vékony fém burkolattal ellátott ajtót, mivel ezek közepét, zárszerkezetét könnyedén kivághatják, kirúghatják az elkövetők.
- A legegyszerűbb és legprimitívebb betörési elkövetési módszer az ajtó befeszítése, berúgása. Ezt az elkövetők gyenge minőségű pozdorja, műanyag ajtóknál használják, illetve ha az ajtó gyenge zárnyelve puha ajtókeretbe záródik. Régebbi ajtó megerősítésére javasoljuk plusz zár, vagy leginkább hevederzár felszerelését, valamint a zárnyelv ajtófélfa fogadójának megerősítését.
- A zárszerkezet választásánál is veszélyes az olcsóság felé való orientálódás. A zárszerkezet kiválasztásánál javasoljuk a törésvédett zárak, illetve a kódkártya alapján rendelhető zárak priorálását. Ezeken a zárakon történő bejutást a másolásmentesség, a zártörés megnehezítése, és a kifésülés megakadályozása megnehezíti, így az elkövetők legtöbb esetben meg sem próbálják a bejutást, mivel a többletidő és a nagyobb hanghatások következtében növeli a lebukásuk veszélyét.
- Amennyiben meglévő zárbetétieket szeretnék megerősíteni, az alábbi javaslatainkat kérjük megfogadni:
Zárbetétek elhelyezkedésénél figyelemmel kell lenni arra, hogy a zárbetét kulcs-befogadó síkja ne, vagy minél kisebb mértékben emelkedjen ki az ajtólap síkjától. Az elkövetők a túlságosan kilógó zárbetéteket célszerszámaikkal, vagy gyengébb zárnál egy egyszerű fogóval eltörhetik. Amennyiben a zárbetét mégis nagyobb mértékben kiemelkedik (több mint 5 mm) az ajtólap síkjától, mindenféleképpen acél védőpajzs felszerelésével óvjuk, ezáltal megakadályozva, hogy arra célszerszámot ráhelyezhessenek, fogóval megfoghassák.
Arra is figyeljünk, hogy egy jó minőségű ajtó egy olcsó, könnyen manipulálható, rosszul beszerelt kulccsal semmit nem ér, akárcsak egy jó minőségű kulcs nagyon gyenge minőségű ajtószerkezetbe szerelve ugyancsak nem óv meg az esetleges betöréstől, ezért javasoljuk, hogy a kulcs és ajtóválasztásnál a megbízhatóságot, biztonságosságot helyezzék előtérbe, és ne csak az árra fókuszáljanak.
Odafigyeléssel, kisebb anyagi ráfordítással a bűncselekmények többsége megelőzhető.