Dicsérő szavak kíséretében jelent meg egy hosszabb elemzés a Zuglói Közbiztonsági non-profit Kft. (ZKNP) és a BRFK XIV. Kerületi Rendőrkapitányság által életre hívott „Szomszédom a rendőr!” programról az Európai Bűnmegelőzési Hálózat (EUCPN) által kiadott „Közösség-orientált rendészet a mai Európai Unióban” című tanulmányban, amelyben országonként szedték össze a legjobb gyakorlatokat a témában. A „Szomszédom a rendőr!” program 2018-ban nyerte el az EUCPN által kiírt pályázaton az Európai Bűnmegelőzési Díj (ECPA) 3. helyezését, így az elsők között szerepelhet a kiadványban.
A tanulmány első körben egy rövid leírást ad az olvasóknak a programról:
A projekt célja, hogy támogassa és elismerje a kerületi rendőrkapitányság helyi rendőreinek munkáját. A projekt első szakasza egy infrastrukturális fejlesztésből állt, melynek során a rendőrség autókat, bicikliket, és a térfigyelő kamerák képeit megjeleníteni képes okostelefonokat kapott, továbbá díjazás járt a kiemelkedő szakmai teljesítményért. Ezen felül elérhetőséggel és fényképpel ellátott szórólapokat, kártyákat és plakátokat osztottak szét, hogy a lakosok is megismerhessék a helyi rendőröket. A fő szakmai feladat az volt, hogy közvetlen kommunikáció alakuljon ki a helyi lakosokkal és azok közösségi szervezeteivel.
Egy másik fontos szempont egy közbiztonsági hálózat kiépítése volt, egy úgynevezett „Police Café Zugló 2017” közösségépítő módszer formájában. A „World Café” módszertanán alapulva, ez egy innovatív kommunikációs eszköznek bizonyult, amely elősegítette az együttműködést a rendőrség és a közösség között. A helyi rendőrök egy, a World Café módszertanát megismertető tréningen vettek részt és meghatározták a releváns témákat. Ezt követően körültekintően kiválasztották a kulcsfontosságú szereplőket, mint például a helyi intézmények képviselői és más helyi lakosok, és közös cselekvésre invitálták őket, a hatékony együttműködés és közös megoldáskeresés érdekében.
A projekt mindemellett igyekezett testreszabott megoldásokat nyújtani az egyedi problémákra is. Pár példát kiemelve: időseket célzó bűncselekményekkel kapcsolatos prezentációkat mutattak be az idősklubokban; interaktív képzést és nyelvtanfolyamot tartottak a rendőröknek, hogy képesek legyenek kezelni a roma kultúrával kapcsolatos előítéleteket; illetve kiépítettek egy hálózatot a kerületi gyermekekkel foglalkozó állami, civil és helyi intézmények között.
A rövid leírást egy szakértői vélemény követ, amelyből egy hosszabb részletet emeltünk ki:
(…) A bizalom kiépítése rendkívül fontos alappillére a közösség-orientált rendészetnek, és a „Szomszédom a rendőr!” program nagyban növeli a bizalom mértékét a közösségen belül.
Maga a projekt rendkívül érdekesnek bizonyult az adott probléma érthető és széleskörű megfogalmazása miatt. Annak érdekében, hogy csökkentsék a bűnözést és az attól való félelmet, a projekt részeként mind a rendőrség, mind pedig a közösség számára elengedhetetlenné vált, hogy minél többször lépjenek kapcsolatba egymással. A rendőrség komoly partnerként tekintett a közösségre, akikkel együtt kell működni, és akikkel együtt kell beazonosítani a megoldandó problémákat. Elképzelésük szerint ily módon nőhet a bizalom a rendőrség iránt, ezzel is fokozva az együttműködés mértékét számos kérdésben.
Az egyik szakértő megjegyezte, hogy a rendőrségi feladatokkal kapcsolatban végzett kutatás szerint a projekt során felmerülő kérdéseket a rendőrök gyakran inkább jelentéktelennek látják, így „nem rendőrségi feladatként” kezelik. Azonban a gyakorlatban a rendőrök folyamatosan bevonódnak ezekbe az ügyekbe, és ez az idejük meglehetősen nagy részét felemészti. Ebből kifolyólag ez az új megközelítés egy váltást igényelt a rendőrségi kultúrában, amely az első lépés egy közösség-orientált rendészet kiépítése felé.
Ez a váltás abból állt, hogy a rendőröket „beágyazták” a saját lakóhelyük szerinti helyi közösségbe. Ez a projekt olyan ötleteket tartalmazott, mint például hogy a rendőrséget ismertté kell tenni (az adott környékért felelős rendőr elérhetőségét nyilvánossá tették), vagy hogy a közösséget meg kell ismerni (például interkulturális workshopok szervezésével, hogy fejlesszék a kapcsolatot a roma közösséggel), illetve hogy a közösségnek szerepet kell játszania a megoldások keresésében (például egy zöldterületekkel kapcsolatos projektben). Ez megvalósította azt az elméletet, miszerint „a közösség a rendőrség és a rendőrség a közösség”. Ráadásul a lakossági, állami, illetve a helyi önkormányzati és civil szervezetek közötti együttműködés segíthet kialakítani egy közbiztonsági hálózatot is. (…)
A teljes kiadvány az alábbi linken érhető el angol nyelven:
EUCPN – Community-Oriented Policing in the European Union Today series 14