A Békés Otthon (BO) program keretében workshopot tartottak május 12-én a párkapcsolaton belüli bántalmazás visszaszorításáért, az áldozatok védelméért tevékenykedő XIV. kerületi intézmények szakemberei a Zuglói Közbiztonsági non-profit Kft. (ZKNP) szervezésében, a cég Laky Adolf utcai központjában.
A műhelymunkában a városrészben dolgozó iskola- és óvodapszichológusok, a Zuglói Család- és Gyermekjóléti Központ családsegítő és esetmenedzser munkatársai, valamint a helyi rendőrkapitányság és a ZKNP „Szomszédom a rendőr!” elnevezésű közös rendészeti programjában résztvevő körzeti megbízottak fejtették ki véleményüket, tették meg javaslataikat a közöttük létrejött szakmai kapcsolatok elmélyítéséről, közvetlenebbé, személyesebbé tételéről. A BO két szakértőjének, Szil Péter pszichoterapeutának és Kuszing Gábor pszichológusnak, továbbá Adler Katalinnak, a ZKNP prevenciós koordinátorának, a program szervezőjének közreműködésével, közvetítésével az résztvevők arra kerestek megoldási lehetőségeket, hogy miként lehet az áldozatvédelmi munka hatékonyságát növelni, illetve a bántalmazó ellen sikeresen fellépni.
A workshopon konkrét esetek feldolgozásával a párkapcsolati erőszak leküzdésében érdekelt szervezetek közötti együttműködés modelljét elemezték. A megjelentek arra a következtetésre jutottak, hogy a hatáskörileg elkülönült intézmények képviselőinek, a terepen dolgozóknak a személyes ismertsége, kapcsolata nélkülözhetetlen az eredményes, gyors és szakszerű intézkedéshez, beavatkozáshoz. Elhangzott az is, hogy bár az erre a feladatra jutó erőforrások szűkösek, a jelenlegi körülmények között a szervezetek leginkább az egymással való kooperáció révén bővíthetik cselekvési eszköztárukat.
Adler Katalin, a ZKNP prevenciós koordinátora elmondta: a biztonsági cégnek, mint minden más programjával, képzésével, a BO-val is az együttműködések feltételeinek megteremtése, a személetformálás fontosságának hangsúlyozása a célja. Szerinte a közös célokért munkálkodó intézmények csak komplex módszerek alkalmazásával lehetnek eredményesek. Egységes hatósági, szervezeti szemlélet alapján kell eljárni a bántalmazó kapcsolatban szenvedő emberek érdekében, hogy az áldozat ne érezze kiszolgáltatottnak, védtelennek magát, és az agresszor tettei ne maradhassanak következmények nélkül. Nem lehet csupán belső, családi ügyként tekinteni a súlyos verbális, fizikai, lelki abúzusra, és végképp nem lehet egyenlőségjelet tenni az erőfölényével rendszeresen visszaélő bántalmazó és a bántalmazott közé – emelte ki Adler Katalin, akitől megtudtuk: szeptembertől a BO tematikáját a szakmaközi szupervízió intézményével bővítik ki. Ez a támogató módszer a segítők hivatásbeli mentális védelmét és professzionális kompetenciájuk fejlesztését fogja szolgálni.