A gépkocsikban hagyott értékek illetéktelen általi megszerzése, ahogy azt a köznyelv nevezi, a gépkocsifeltörések egyik módszere az úgynevezett „blokkolós” gépjárműfeltörés.
Ezen elkövetési magatartás során a gépjármű távirányítóval működtetett mechanikus zárszerkezetét a közelből – általában egy másik autóban ülve – egy elektromos szerkezettel blokkolják, így a tulajdonos a távirányító záró gombjának megnyomását követően úgy gondolja, hogy az autójának zárszerkezete zárt állapotba került. Ezt akár még az elakadásjelzők felvillanása, és a csipogás is jelezheti, azonban a mechanikus rész blokkolása miatt az ajtó fizikailag nem záródik, így a gépjármű nyitva marad. Ezt követően az elkövetők megvárják, amíg a tulajdonos eltávolodik, majd a gépkocsit sérülésmentesen kinyitják, és az abban talált értékeket ellopják.
A gépjármű tulajdonosok sokszor csak otthonaikban veszik észre az induláskor a csomagtartóba tett, vagy hátsó ülésen hagyott értékeik hiányát, és mivel a járművön semmi sérülést nem találnak, így elképzelésük sincs, hogy hogyan tűnhettek el az értékeik.
Értékeink megtartása érdekében az alábbiakat javasoljuk:
- A gépjármű utasterében soha ne helyezzünk el értéktárgyakat úgy, hogy azok kívülről láthatóak legyenek, felkeltve ezzel a bűnözők figyelmét.
- Indulás előtt gondoljuk végig, hogy mire van szükségünk, ne vigyünk magunkkal olyan értéktárgyakat, melyek az adott utazáshoz nem kellenek.
- Értékeinket otthon, már indulás előtt tegyük olyan nem látható helyre, mint a kesztyűtartó, a csomagtartó, különböző zárt tárolórekeszek.
- A célállomásunkhoz megérkezve mindig forgalmas, jól kivilágított, lehetőleg térfigyelő vagy ipari kamera által ellenőrzött területen parkoljuk le gépkocsinkat.
- Megállást követően készpénzünket vegyük magunkhoz, az értékesebb elektronikai cikkeinket vigyük magunkkal.
- Kiszállás után nézzünk körül, és ha céltalanul őgyelgő, gyanúsan viselkedő embereket látunk, értesítsük az áruház vagy a parkoló biztonsági szolgálatát, illetve a 112 segélyhívón tájékoztassuk a rendőrséget.
- A gépjármű lezárását követően a kilincsekre történő rányitással győződjünk meg arról, hogy az autónk mechanikus zárszerkezete valóban lezárt-e. Ha többszöri próbálkozás ellenére sem zár le, akkor a kocsit kulccsal zárjuk be, és ebben az esetben is jelezzük tapasztalatainkat a 112 segélyhívón.
A fent leírt magatartási formákkal a gépjárműfeltörések nagymértékben megelőzhetők.