
A járványhelyzetben megnövekedett terheket viselő pedagógusok munkájának segítése, új módszerek kidolgozása szerepelt napirenden az iskolai előítéletek, bántalmazások ellen országos szinten küzdő Sokszínűség Oktatási Munkacsoport (SOM) december 17-ei online tanácskozásán. Részt vett az eseményen Kisné Szivcsovics Nikolett XIV. kerületi önkormányzati képviselő, esélyegyenlőségi tanácsnok és Adler Katalin, a Zuglói Közbiztonsági non-profit Kft. (ZKNP) prevenciós koordinátora, a Békés Iskolák program egyik kidolgozója is.
A koronavírus-járványban született védelmi intézkedések a pedagógusok munkaterheit megnövelték, alapvetően megváltoztatták az iskolai oktatás hagyományos kereteit, ezeken belül a tanulói szemléletformálásért folytatott nevelői tevékenység feltételrendszerét is, de ez a veszélyhelyzetben sem szorulhat háttérbe – nyilatkozta Adler Katalin. Mint elmondta, a SOM megbeszélésén azokat a szakmai javaslatokat, elképzeléseket és ötleteket vitatták meg, amelyek révén 2021-re kialakítható a tolerancia témakörében is a digitális oktatási formába illeszthető e-learing tananyag. Ez videók, interaktív letölthető tartalmak, óravázlatok készítését és a tudásátadás egyéb online eszközeinek alkalmazását fogja jelenteni a „Sokszínűség Hete” elnevezésű akció keretében.
A civil szervezeteket és szakembereket egybefogó csoportosuláshoz, a SOM-hoz csatlakozó partnerek és támogatók között van többek között az Amnesty International Magyarország, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány, az UCCU Roma Informális Oktatási Alapítvány. A szerveződés célja, hogy támogassa a sokszínűség-oktatást és a különböző kisebbségeket érintő bullying megelőzését a magyar iskolákban. A Tihanyi Katalin vezette SOM projekt eddig országszerte több „Békés Iskolában” megvalósult már. További intézmények Adler Katalin prevenciós koordinátornál jelentkezhetnek az adler@zknp.hu email címen vagy a +36 70 316 3941-es telefonszámon.